YuvalamaGaziantep'de şeker bayramının olmazsa olmaz yemeği yuvalamadır. Yuvalamanın tadı çok güzel fakat yapımı çok zordur. Bayramdan 2, 3 gün önce bu yemek hazırlanır. Yardıma konu komşu gelir, hep birlikte el birliği ile yapılır. Her gün bir kişinin yuvalaması yapılır. Buzdolabı poşetlerine konur, derin dondurucuda saklanır. Bayram günü sabahleyin bu yemek yapılır, yanına şehriyeli pirinç pilavı yapılır, sabah kahvaltısında yenir. Belki aa sabah kahvaltısında yenir mi? diyebilirsiniz ama gerçekten yenir ve de o lezzetin tadına varılır. Bu yıllar önceden gelen bir gelenektir. Hala geleneklerimizi sürdürmekten çok mutluyum.
Bu yemek 10 kişiliktir.

Malzemeler

Köftesi için

350 gr siyah çiğ köftelik et
600 gr kırık pirinç
tuz
karabiber

yemeğin sosu için

500 gr iri doğranmış et
1.5 su bardağı nohut (haşlanmış kullanabilirsiniz)
3 su bardağı süzülmüş yoğurt
1 yumurta
1 kaşık un
4 yemek kaşığı yağ
2 yemek kaşığı nane
1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı

Pirinç yıkanır, rondoda bir kez çekilir (şimdilerde çekilmiş pirinç satılmakta) çiğ köftelik etle birlikte bir kez daha rondodan çekilir. İçine tuz, karabiber atılır ve iyice hamur gibi yoğrulur. Sonra küçük parçalar koparılıp nohuttan küçük parçalar alıp yuvarlanır. Böylece hamurun hepsi bu şekilde yuvarlanır. Tencereye bol su konur kaynatılır, içine tuz atılır. Yuvarlanan köfteler, suyun içine atılır ve haşlanır. Haşlanan köfteler süzgeçe alınıp süzdürülür.
İri kuşbaşı doğranmış etle nohutları koyup pişirelim. Pişen etin içine yuvalayıp haşladığımız yuvalamaları atıp 10 dk kadar pişirelim.
Diger tarafta 3 bardak süzme yoğurdu derin bir kaba alalım, içine bir yumurta, un koyup mikserle iyice çırpalım. Kaynayan et suyundan bir kepçe koyarak yoğurdu ılıtalım. Sonra hazırladığımız yoğurdu et suyunun içine yavaş yavaş koyalım. 10 dk yemeği kaynatalım, karıştırarak kayanatalım ki yoğurt kesilmesin. Son olarak kızdırdığımız yağın içine nane ve karabiber atarak yemeğin yüzüne gezdirelim.
Bu nefis yemek, yanında şehriyeli pirinç pilavı ile yenir.
Afiyet olsun.Yorumlar